CELLULIT- co to jest, jak z nim walczyć?

Cellulit jest najczęstszą zmianą strukturalną skóry  charakterze estetycznym. Cellulit to guzkowo-obrzękowo-włókniejące zwyrodnienie tkanki tłuszczowej (lipodystrofia typu kobiecego). Głównie występuje u kobiet (u mężczyzn bardzo rzadko i jest związany ze stanami patologicznymi) i dotyczy takich obszarów jak uda, biodra i pośladki.

 

Ważne aby odróżnić pojęcie „cellulit” od „cellulitis”, który oznacza bakteryjne zapalenie tkanki łącznej będące ostrym stanem zapalnym skóry i tkanki podskórnej.

 

Zwyrodnienie określane mianem cellulit ma ścisły związek z zaburzeniami mikrokrążenia krwi i limfy oraz metabolizmem tkanki tłuszczowej.

 

Z cellulitem mogą być związane trzy formy obrzęku:

 

  • obrzęk żylny
  • obrzęk limfatyczny
  • obrzęk tłuszczowy
 
90% cząsteczek triglicerydów powstaje w wątrobie. Następnie przenoszone są do tkanki tłuszczowej poprzez mikrokrążenie. W zależności od hormonalnej równowagi metabolicznej, diety i warunków fizjologicznych różnie ten proces zachodzi.

 

Aby zrozumieć cały proces powstawania cellulitu warto zapoznać się z poniższymi definicjami.

 

Lipogeneza – anaboliczy proces estryfikacji. Polega na syntezie triglicerydów z kwasów tłuszczowych i zachodzi podczas dodatniego bilansu energetycznego.

 

Lipoliza – enzymatyczny proces hydrolitycznego rozkładu triglicerydów do wolnych kwasów tłuszczowych i glicerolu, zachodzący w tkance tłuszczowej z udziałem lipaz. Produkty tego procesu uwalniane są do krwiobiegu gdzie są estryfikowane do acylogliceroli lub utleniane do dwutlenku węgla i wody stanowiąc źródło energii.

 

Zmniejszenie przepływu krwi hamuje lipolizę.

 

Tkanka  tłuszczowa zbudowana jest z adipocytów(komórek tłuszczowych) otoczonych tkanką łączną, gdzie znajdują się włókna nerwowe i naczynia. Komórki tłuszczowe znajdujące się w tkance podskórnej mają dużą skłonność do zmian objętości. Dzielą się na dwa typy:

 

  • małe, dobrze ukrwione, podlegające lipolizie
  • duże -oporne na lipolizę

Czym charakteryzuje się tkanka podskórna objęta cellulitem?

-następuje zmiana składu chemicznego tłuszczów w adipocytach- zwiększa się ilość kwasów tłuszczowych nasyconych

 

  • występuje namnażanie i przerost adipocytów
  • dochodzi do zwłóknienia tkanki łącznej
  • następuje zatrzymanie wody
  • ucisk naczyń krwionośnych
  • uwypuklenie adipocytów do skóry właściwej

Jakie są przyczyny powstania cellulitu?

Czynniki genetyczne – płeć, rasa, typ budowy ciała

Lokalizacja cellulitu jest związana z predyspozycją genetyczną kobiet do rozbudowy tkanki tłuszczowej (typ sylwetki i budowa ciała). Głównie chodzi o rozmieszczenie ilości receptorów odpowiedzialnych za pobudzanie procesu lipogenezy.
Cellulit uwidacznia się niezależnie od masy ciała i aktywności fizycznej. Dotyczy w 85%-98% kobiet głównie rasy białej po okresie pokwitania.

Hormony

Procesy lipolizy i lipogenezy są kontrolowane przez hormony. Lipogeneza jest pobudzana przez insulinę, estrogeny, i prolaktynę.
Komórki tłuszczowe w obszarze pośladkowo-udowym są większe, odporne na proces lipolizy i pozostają pod wpływem hormonów żeńskich.
Progesteron powoduje rozluźnienie włókien kolagenowych, czego skutkiem jest zwiększona ich rozciągliwość.

Choroby współistniejące oraz stosowanie leków

Choroby układu krążenia, ginekologiczne, żołądkowo-jelitowe, nefrologiczne oraz zaburzenia metaboliczne i hormonalne wpływają na rozwój cellulitu.
Dodatkowo zaburzenia emocjonalne tj. depresja, długotrwały stres powodują rozwój tego zwyrodnienia tkanki. Leki antykoncepcyjne, hormonalna terapia zastępcza czy leki przeciwhistaminowe, przeciwtarczycowe również mają wpływ na rozwój cellulitu.

I wreszcie czynniki środowiskowe

Cellulit jest określany jako defekt cywilizacyjny ponieważ wiele czynników związanych ze stylem życia sprzyja rozwojowi „skórki pomarańczowej”. Są to: złe nawyki żywieniowe, siedzący tryb życia, alkohol i palenie papierosów a nawet długie gorące kąpiele w wannie i częste długotrwałe opalanie się(nawyki rozgrzewania organizmu).

Kosmetologiczne metody redukcji cellulitu

Postępowanie antycellulitowe powinno być stałe, systematyczne i podtrzymujące.
W świetle badań nie należy mówić o usuwaniu cellulitu a o redukcji widoczności objawów.
Znaczna redukcja cellulitu jest możliwa przez połączenie zabiegów kosmetologicznych i zbilansowanej diety oraz aktywności fizycznej.
W przypadku zakończenia serii zabiegów i powrotu do złych nawyków żywieniowych zmiany wykazują tendencje do nawracania.
Polecane metody zabiegowe z zakresu kosmetologii wykorzystywane w redukcji cellulitu

 

  • Bezinwazyjna i skuteczna metoda mechanicznej stymulacji skóry, która w naturalny sposób reaktywuje metabolizm komórek –  Endermologie LPG
  • Kriolipoliza Cooltech uważana jest za jedną z najskuteczniejszych metod redukcji tkanki tłuszczowej bez skalpela i jest alternatywą dla liposukcji. Polega na wymrażaniu komórek tłuszczowych do temperatury -8C co powoduje  ich uszkodzenie. Niska temperatura doprowadza do apoptozy czyli śmierci komórki tłuszczowej nie uszkadzając innych tkanek
  • Masaż antycellulitowy, bańką chińską, drenaż limfatyczny
 
Redukcja cellulitu – Sprawdź szczegóły zabiegu

Podobne Artykuły