Laserowe usuwanie włosów (Epilacja laserowa)

Epilacja laserowa jest jedną z najczęściej wykonywanych procedur na świecie i prowadzi do trwałego uszkodzenia mieszka włosowego a co się z tym wiąże zahamowania wzrostu włosa.

Epilacja laserowa jest jedną z najczęściej wykonywanych procedur na świecie i prowadzi do trwałego uszkodzenia mieszka włosowego a co się z tym wiąże zahamowania wzrostu włosa.

Wskazania do epilacji laserowej

Najczęściej włosy usuwane są ze względów estetycznych ale również w przypadku hirsutyzmu, hipertrychozy, skłonności do zapalenia mieszków włosowych i ich wrastania.

Od czego zależy skuteczność epilacji?

Zasada działania fotoepilacji opiera się na zjawisku selektywnej fototermolizy polegającej na zamianie energii świetlnej w energię cieplną w tkance. W epilacji laserowej energia cieplna pochłaniana jest przez tzw. chromofor i jest nim barwnik włosa. Proces który zachodzi nie uszkadza skóry. Promieniowanie elektromagnetyczne charakteryzuje się wysoką absorpcją przez barwnik-melaninę a jednocześnie niską absorpcją przez hemoglobinę.

Urządzenia do epilacji powinny zatem emitować fale o długości 630-1200nm.

Najistotniejsze kwestie  fototermolizy (foto -światło; termo-ciepło; liza-rozpad) w przypadku epilacji to:

  • długość fali światła musi odpowiadać absorpcji melaniny
  • długość fali światła powinna być dobrana w taki sposób by uzyskać maksymalny kontrast między pochłanianiem melaniny i absorpcją tkanek otaczających
  • parametry czasu relaksacji termicznej i czasu uszkodzenia termicznego powinny być odpowiednio dobrane do powierzchni tkanki docelowej
  • odpowiednia penetracja wiązki światła

Melanocyty zawierające melaninę umiejscowione są 2-6 mm poniżej powierzchni skóry.

Melanogeneza odbywa się tylko w anagenie. Anagen to faza wzrostu włosa w której podziały komórkowe i proces melanogenezy zachodzą najintensywniej  i  są wysunięte najbliżej powierzchni skóry.

Występuje zależność między liczbą włosów znajdujących się w poszczególnych fazach wzrostu a skutecznością epilacji w różnych obszarach ciała. Duża ilość włosów  w fazie anagenu wymaga mniejszej liczby zabiegów niż mniejsza ilość na danym obszarze zabiegowym występująca w fazie anagenu (wzrostu).

Głębokość osadzenia torebki włosa to kolejny czynnik wpływający na skuteczność epilacji.

Im głębsze  osadzenie włosa tym więcej zabiegów w serii potrzeba aby uzyskać pożądany efekt. Długość wiązki laserowej na 3-4 mm jest optymalna.

Istotna jest barwa włosa i otaczającej go skóry. Im ciemniejszy włos a jaśniejsza skóra tym skuteczniejsza epilacja.

Rozmiar głowicy zabiegowej

Odstępy między zabiegami i ilość zabiegów w serii. Średnio stosuje się 6-8 zabiegów w odstępach 4-6-8 tygodni.

Właściwe przygotowanie skóry do zabiegu.

Świetnym rozwiązaniem w epilacji laserowej jest łączenie w sobie trzech laserów tzw. laser 3D – Soprano Titanium, który  łączy w sobie trzy lasery: diodowy, aleksandrytowy oraz neodymowo-yagowy. Połączenie to jest uzasadnione wpływem procedury na różne kolory skóry i włosów i ich grubość. Dodatkowo odczucia bólowe zmniejszone są poprzez przesuwanie głowicy w systemie emotion co jednocześnie skraca czas zabiegu.

Epilacja lserowa – Sprawdź szczegóły zabiegu

Najnowsze

obrazek wpisu 2023-05-18 10:35

Promieniowanie UV! Co warto wiedzieć?

Skóra pełni głównie funkcję ochronną oraz wydzielniczą. Jednym z zagrożeń wpływających na strukturę skóry jest promieniowanie ultrafioletowe (UV).

Przeczytaj
obrazek wpisu 2023-02-01 11:12

Skóra w okresie menopauzy

Przede wszystkim ważny jest tryb życia oraz pielęgnacja, dowiedz się jak zminimalizować efekty menopauzy i zadbać o siebie jak i swoją skórę.

Przeczytaj
obrazek wpisu 2021-12-03 12:23

Usuwanie blizn po cesarskim cięciu

Narodziny dziecka to wyjątkowy i piękny czas w życiu każdej kobiety. Cały okres ciąży to wyczekiwanie na jej rozwiązanie i ujrzenie na własne oczy uprawnionego maleństwa. Z różnych przyczyn bardzo często ciąża kończy się cesarskim cięciem.

Przeczytaj
obrazek wpisu 2021-11-30 10:01

Kilka słów o zabiegach dla mężczyzn

Skóra mężczyzn jest zdecydowanie grubsza od skóry kobiet oraz silniej związana ze skórą właściwą. Warstwa rogowa również jest grubsza oraz nawilżenie tej warstwy jest większe niż u rówieśniczek.

Przeczytaj
obrazek wpisu 2021-11-09 08:30

Rozstępy i blizny – czy da się ich pozbyć raz na zawsze?

Występowanie rozstępów i blizn jest powszechnie występującym problemem, który często bywa przyczyną kompleksów i niepewności siebie.

Przeczytaj
obrazek wpisu 2021-09-15 09:28

Masaż – powszechnie znana metoda terapuetyczna

Masaż jest powszechnie znaną metodą terapeutyczną, polegającą na sprężystym odkształceniu struktur tkankowych. Wykonuje się go stosując odpowiednie techniki.

Przeczytaj
obrazek wpisu 2021-09-14 09:10

Kwas hialuronowy (HA -Hyaluronic Acid)

Jego najważniejszą cechą jest higroskopijność, czyli zdolność wiązania wody. Od kwasu hialuronowego zależy zatem poziom nawilżenia skóry.

Przeczytaj
obrazek wpisu 2021-02-05 01:04

Laserowe usuwanie włosów (Epilacja laserowa)

Epilacja laserowa jest jedną z najczęściej wykonywanych procedur na świecie i prowadzi do trwałego uszkodzenia mieszka włosowego a co się z tym wiąże zahamowania wzrostu włosa.

Przeczytaj
obrazek wpisu 2021-02-05 01:01

CELLULIT- co to jest, jak z nim walczyć?

Cellulit jest najczęstszą zmianą strukturalną skóry charakterze estetycznym. Cellulit to guzkowo-obrzękowo-włókniejące zwyrodnienie tkanki tłuszczowej (lipodystrofia typu kobiecego).

Przeczytaj
Opublikowano
Umieszczono w kategoriach: blog