Promieniowanie UV! Co warto wiedzieć?

Skóra pełni głównie funkcję ochronną oraz wydzielniczą. Jednym z zagrożeń wpływających na strukturę skóry jest promieniowanie ultrafioletowe (UV).

Skóra, największy narząd ludzkiego organizmu.

Skóra pełni głównie funkcję ochronną oraz wydzielniczą. Jednym z zagrożeń wpływających na strukturę skóry jest promieniowanie ultrafioletowe (UV).

Promieniowanie ultrafioletowe wpływa zarówno pozytywnie jak i negatywnie na organizm człowieka, a przede wszystkim na skórę. Odpowiada ono za produkcję melaniny chroniącej skórę przed promieniowaniem UV, a także syntezę witaminy D3, regulującej procesy immunologiczne, mającej wpływ na układ nerwowy, mięśniowy, rozrodczy, wydalniczy i układ krążenia

Na negatywne skutki promieniowania szczególnie narażone są osoby posiadające zmiany pigmentacyjne na skórze oraz osoby z I fototypem skóry wg Fitzpatricka, u których średnie ryzyko wystąpienia niemelanocytowych nowotworów skóry wynosi 30%. Osoby posiadające rude włosy oraz piegi obarczone są prawie dwukrotnie większym ryzykiem zachorowania na czerniaka skóry niż osoby o włosach blond, nieposiadające piegów.

Na proces starzenia się skóry mają wpływ czynniki endogenne – genetyczne (obejmujące zaburzenia odnowy komórkowej, zmiany zanikowe w obrębie naskórka i skóry właściwej), ale również czynniki egzogenne zewnątrzpochodne , za które aż w około 80% odpowiada promieniowanie ultrafioletowe, stąd też powstało określenie – fotostarzenie.

Fotostarzenie skóry jest wynikiem i skutkiem przewlekłej i intensywnej ekspozycji na promieniowanie ultrafioletowe, głównie UV-A, emitowane nie tylko przez słońce, ale również w dużej mierze przez lampy solaryjne

Objawy tych zmian najszybciej są widoczne na odsłoniętych częściach ciała – głównie twarzy, szyi, dekolcie oraz grzbietowych częściach rąk.

FOTOPROFILAKTYKA

Proces zewnątrzpochodnego starzenia się skóry można znacznie spowolnić i ograniczyć, wdrażając odpowiednio wcześnie fotoprofilaktykę

– przeciwpromieniową ochronę skóry

Preparat o współczynniku SPF 15 chroni skórę przed promieniowaniem UV-B w 93,3%, SPF 30 – w 96,7%, a kosmetyk o SPF 50 – w 98,3%

  • Okulary przeciwsłoneczne, które chronią oczy, oraz rogówkę oka,  wrażliwą na promieniowanie UV
  • Głębokie nawilżanie oraz regeneracja skóry to istotny element codziennej pielęgnacji obok stosowania preparatów ochronnych. Promieniowanie UV w znacznym stopniu narusza barierę hydrolipidową skóry, przez co staje się ona silnie wysuszona, odwodniona i szorstka szczególnie po ekspozycji na słońce, a takie objawy sprzyjają szybszemu starzeniu się skóry.

Najnowsze

obrazek wpisu 2023-05-18 10:35

Promieniowanie UV! Co warto wiedzieć?

Skóra pełni głównie funkcję ochronną oraz wydzielniczą. Jednym z zagrożeń wpływających na strukturę skóry jest promieniowanie ultrafioletowe (UV).

Przeczytaj
obrazek wpisu 2023-02-01 11:12

Skóra w okresie menopauzy

Przede wszystkim ważny jest tryb życia oraz pielęgnacja, dowiedz się jak zminimalizować efekty menopauzy i zadbać o siebie jak i swoją skórę.

Przeczytaj
obrazek wpisu 2021-12-03 12:23

Usuwanie blizn po cesarskim cięciu

Narodziny dziecka to wyjątkowy i piękny czas w życiu każdej kobiety. Cały okres ciąży to wyczekiwanie na jej rozwiązanie i ujrzenie na własne oczy uprawnionego maleństwa. Z różnych przyczyn bardzo często ciąża kończy się cesarskim cięciem.

Przeczytaj
obrazek wpisu 2021-11-30 10:01

Kilka słów o zabiegach dla mężczyzn

Skóra mężczyzn jest zdecydowanie grubsza od skóry kobiet oraz silniej związana ze skórą właściwą. Warstwa rogowa również jest grubsza oraz nawilżenie tej warstwy jest większe niż u rówieśniczek.

Przeczytaj
obrazek wpisu 2021-11-09 08:30

Rozstępy i blizny – czy da się ich pozbyć raz na zawsze?

Występowanie rozstępów i blizn jest powszechnie występującym problemem, który często bywa przyczyną kompleksów i niepewności siebie.

Przeczytaj
obrazek wpisu 2021-09-15 09:28

Masaż – powszechnie znana metoda terapuetyczna

Masaż jest powszechnie znaną metodą terapeutyczną, polegającą na sprężystym odkształceniu struktur tkankowych. Wykonuje się go stosując odpowiednie techniki.

Przeczytaj
obrazek wpisu 2021-09-14 09:10

Kwas hialuronowy (HA -Hyaluronic Acid)

Jego najważniejszą cechą jest higroskopijność, czyli zdolność wiązania wody. Od kwasu hialuronowego zależy zatem poziom nawilżenia skóry.

Przeczytaj
obrazek wpisu 2021-02-05 01:04

Laserowe usuwanie włosów (Epilacja laserowa)

Epilacja laserowa jest jedną z najczęściej wykonywanych procedur na świecie i prowadzi do trwałego uszkodzenia mieszka włosowego a co się z tym wiąże zahamowania wzrostu włosa.

Przeczytaj
obrazek wpisu 2021-02-05 01:01

CELLULIT- co to jest, jak z nim walczyć?

Cellulit jest najczęstszą zmianą strukturalną skóry charakterze estetycznym. Cellulit to guzkowo-obrzękowo-włókniejące zwyrodnienie tkanki tłuszczowej (lipodystrofia typu kobiecego).

Przeczytaj
Opublikowano
Umieszczono w kategoriach: blog