Skóra, największy narząd ludzkiego organizmu.
Skóra pełni głównie funkcję ochronną oraz wydzielniczą. Jednym z zagrożeń wpływających na strukturę skóry jest promieniowanie ultrafioletowe (UV).
Promieniowanie ultrafioletowe wpływa zarówno pozytywnie jak i negatywnie na organizm człowieka, a przede wszystkim na skórę. Odpowiada ono za produkcję melaniny chroniącej skórę przed promieniowaniem UV, a także syntezę witaminy D3, regulującej procesy immunologiczne, mającej wpływ na układ nerwowy, mięśniowy, rozrodczy, wydalniczy i układ krążenia
Na negatywne skutki promieniowania szczególnie narażone są osoby posiadające zmiany pigmentacyjne na skórze oraz osoby z I fototypem skóry wg Fitzpatricka, u których średnie ryzyko wystąpienia niemelanocytowych nowotworów skóry wynosi 30%. Osoby posiadające rude włosy oraz piegi obarczone są prawie dwukrotnie większym ryzykiem zachorowania na czerniaka skóry niż osoby o włosach blond, nieposiadające piegów.
Na proces starzenia się skóry mają wpływ czynniki endogenne – genetyczne (obejmujące zaburzenia odnowy komórkowej, zmiany zanikowe w obrębie naskórka i skóry właściwej), ale również czynniki egzogenne zewnątrzpochodne , za które aż w około 80% odpowiada promieniowanie ultrafioletowe, stąd też powstało określenie – fotostarzenie.
Fotostarzenie skóry jest wynikiem i skutkiem przewlekłej i intensywnej ekspozycji na promieniowanie ultrafioletowe, głównie UV-A, emitowane nie tylko przez słońce, ale również w dużej mierze przez lampy solaryjne
Objawy tych zmian najszybciej są widoczne na odsłoniętych częściach ciała – głównie twarzy, szyi, dekolcie oraz grzbietowych częściach rąk.
FOTOPROFILAKTYKA
Proces zewnątrzpochodnego starzenia się skóry można znacznie spowolnić i ograniczyć, wdrażając odpowiednio wcześnie fotoprofilaktykę
– przeciwpromieniową ochronę skóry
Preparat o współczynniku SPF 15 chroni skórę przed promieniowaniem UV-B w 93,3%, SPF 30 – w 96,7%, a kosmetyk o SPF 50 – w 98,3%
- Okulary przeciwsłoneczne, które chronią oczy, oraz rogówkę oka, wrażliwą na promieniowanie UV
- Głębokie nawilżanie oraz regeneracja skóry to istotny element codziennej pielęgnacji obok stosowania preparatów ochronnych. Promieniowanie UV w znacznym stopniu narusza barierę hydrolipidową skóry, przez co staje się ona silnie wysuszona, odwodniona i szorstka szczególnie po ekspozycji na słońce, a takie objawy sprzyjają szybszemu starzeniu się skóry.
Najnowsze
Promieniowanie UV! Co warto wiedzieć?
Skóra pełni głównie funkcję ochronną oraz wydzielniczą. Jednym z zagrożeń wpływających na strukturę skóry jest promieniowanie ultrafioletowe (UV).
PrzeczytajSkóra w okresie menopauzy
Przede wszystkim ważny jest tryb życia oraz pielęgnacja, dowiedz się jak zminimalizować efekty menopauzy i zadbać o siebie jak i swoją skórę.
PrzeczytajUsuwanie blizn po cesarskim cięciu
Narodziny dziecka to wyjątkowy i piękny czas w życiu każdej kobiety. Cały okres ciąży to wyczekiwanie na jej rozwiązanie i ujrzenie na własne oczy uprawnionego maleństwa. Z różnych przyczyn bardzo często ciąża kończy się cesarskim cięciem.
PrzeczytajKilka słów o zabiegach dla mężczyzn
Skóra mężczyzn jest zdecydowanie grubsza od skóry kobiet oraz silniej związana ze skórą właściwą. Warstwa rogowa również jest grubsza oraz nawilżenie tej warstwy jest większe niż u rówieśniczek.
PrzeczytajRozstępy i blizny – czy da się ich pozbyć raz na zawsze?
Występowanie rozstępów i blizn jest powszechnie występującym problemem, który często bywa przyczyną kompleksów i niepewności siebie.
PrzeczytajMasaż – powszechnie znana metoda terapuetyczna
Masaż jest powszechnie znaną metodą terapeutyczną, polegającą na sprężystym odkształceniu struktur tkankowych. Wykonuje się go stosując odpowiednie techniki.
PrzeczytajKwas hialuronowy (HA -Hyaluronic Acid)
Jego najważniejszą cechą jest higroskopijność, czyli zdolność wiązania wody. Od kwasu hialuronowego zależy zatem poziom nawilżenia skóry.
PrzeczytajLaserowe usuwanie włosów (Epilacja laserowa)
Epilacja laserowa jest jedną z najczęściej wykonywanych procedur na świecie i prowadzi do trwałego uszkodzenia mieszka włosowego a co się z tym wiąże zahamowania wzrostu włosa.
PrzeczytajCELLULIT- co to jest, jak z nim walczyć?
Cellulit jest najczęstszą zmianą strukturalną skóry charakterze estetycznym. Cellulit to guzkowo-obrzękowo-włókniejące zwyrodnienie tkanki tłuszczowej (lipodystrofia typu kobiecego).
Przeczytaj