Rozstępy i blizny – czy da się ich pozbyć raz na zawsze?

Występowanie rozstępów i blizn jest powszechnie występującym problemem, który często bywa przyczyną kompleksów i niepewności siebie.

Występowanie rozstępów i blizn jest powszechnie występującym problemem, który często bywa przyczyną kompleksów i niepewności siebie. Na szczęście istnieje wiele specjalistycznych zabiegów medycyny estetycznej, które mogą okazać się pomocne. Dowiedz się jak skutecznie walczyć z bliznami i rozstępami.

 

Blizny – po czym najczęściej zostają na naszej skórze blizny?

Blizna jest następstwem uszkodzenia skóry właściwej na skutek wypadku, choroby lub interwencji chirurgicznej. W procesie gojenia tkankę uszkodzoną zastępuje tkanka łączna, która po zagojeniu się (co może trwać nawet rok) może być gładka i niewidoczna lub twarda, zgrubiała i stanowiąca problem estetyczny. W początkowym okresie w leczeniu blizn sprawdzą się różnego rodzaju kremy stymulujące gojenie i przyśpieszające regenerację skóry, jednak czasem mogą okazać się niewystarczające. Problem ten dotyczy szczególnie bliznowców, blizn zanikowych, przerostowych i rozstępowych.

Czym właściwie są rozstępy?

Rozstępy to rodzaj blizny, która powstaje, gdy skóra ulega nadmiernemu rozciągnięciu lub skurczeniu. Taka nagła zmiana powoduje pękanie włókien elastyny i kolagenu, które pełnią pewien rodzaj „rusztowania” i wspierają naszą skórę. Najczęściej pojawiają się na biodrach, udach, pośladkach, piersiach i brzuchu. Początkowo rozstępy przybierają postać czerwonych, różowych, fioletowych lub ciemnobrązowych linii, w zależności od koloru skóry. Takie rozstępy mogą również być delikatnie uniesione i powodować swędzenie skóry. Jest to tzw. faza zapalna, która poprzedza fazę zanikową – z biegiem czasu rozstępy stapiają się ze skórą, zapadają się, a kolor staje się coraz jaśniejszy (przyjmują kolor perłowy lub kości słoniowej). [1]

Rozstępy – u kogo najczęściej występują?

Niektóre osoby są bardziej predysponowane do występowania rozstępów na skórze. Rozstępy szczególnie często występują u kobiet w ciąży (pojawiają się nawet u 90% ciężarnych), w okresie dojrzewania, po szybciej utracie lub przyroście masy ciała. Bardzo ważną rolę w powstawaniu rozstępów odgrywają także hormony, m.in. kortyzol, nazywany „hormonem stresu”, który osłabia włókna elastyczne skóry. Rozstępy częściej występują również u osób stosujących kortykosteroidy lub chorujących na zespół Marfana lub chorobę Cushinga. Takie rozstępy są zazwyczaj większe, szerokie oraz mogą obejmować również twarz i inne nietypowe regiony ciała. [2]

Dowiedz się więcej na: www.openclinic.pl

Czy kremy na rozstępy i blizny działają?

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów kosmetyków, które mają wspomóc w zwalczaniu rozstępów i blizn. Niestety, ich jakość często pozostawia wiele do życzenia. Jak dowodzą badania, na rozstępy czy blizny nie są niestety również skuteczne domowe sposoby – nie warto więc sięgać po m.in. masło kakaowe, oliwę z oliwek czy też olej migdałowy. [2]

W przypadku rozstępów, kremy i balsamy najlepiej zadziałają w fazie zapalnej, kiedy rozstępy są najbardziej podatne na leczenie. Niestety, kiedy rozstępy są już blade, problem tkwi w warstwie właściwej skóry – tego rodzaju preparaty będą miały znikomą skuteczność.

Wśród preparatów dermokosmetycznych przez specjalistów polecane są preparaty na bazie naturalnych olejów z dodatkiem witaminy A i E, których skuteczność została potwierdzona w badaniach klinicznych. Ponadto, wybierając krem na blizny i rozstępy warto zdecydować się na produkty zawierające w składzie kwas hialuronowy i/lub retinoidy. Kwas hialuronowy, nawilżając skórę może pomóc w zmniejszeniu widoczności tych zmian skórnych, zaś retinol jest skuteczny w usuwaniu wczesnych rozstępów i blizn. Aby krem na rozstępy i blizny zadziałał, musi być stosowany regularnie, przez okres kilku tygodni. Ponadto, aby zwiększyć skuteczność produktu, warto poświęcić chwilę na dokładne wmasowanie go w skórę. [2]

Kobiety w ciąży lub karmiące piersią przed rozpoczęciem stosowania kremów na rozstępy powinny skontaktować się z lekarzem. Niektóre preparaty zawierają składniki, które mogą zaszkodzić dziecku. Są to m.in. retinoidy, które z uwagi na swoje teratogenne działanie są zabronione zarówno w ciąży, jak i w okresie karmienia piersią. [1]

Jeśli jednak blizny lub rozstępy są niemożliwe do zniwelowania za pomocą dostępnych kosmetyków, z pomocą przychodzi medycyna estetyczna – m.in. mezoterapia mikroigłowa i zabiegi z użyciem laserów ablacyjnych i nieablacyjnych, dzięki którym można pozbyć się tych przypadłości raz na zawsze.

Redukcja rozstępów i blizn za pomocą mezoterapii mikroigłowej

Jednym z polecanych zabiegów mających na celu likwidację rozstępów jest mezoterapia mikroigłowa polegająca na frakcyjnym mikronakłuwaniu skóry. System pulsujących igieł pobudza skórę do wykorzystywania jej naturalnej zdolności regeneracyjnej, a jednocześnie pozwala na prowadzenie w głąb skóry substancji aktywnych o właściwościach liftingujących, nawilżających i odżywczych. Efektem zabiegu jest nie tylko redukcja rozstępów i drobnych blizn, ale również ujędrnienie skóry i redukcja zmarszczek. Pierwsze efekty widoczne są już po pierwszym zabiegu, a ilość potrzebnych zabiegów uzależniona jest od indywidualnych potrzeb pacjenta. Zabieg ten dostępny jest w ofercie kliniki Open Clinic. Dowiedz się więcej na https://openclinic.pl/

Laserowe usuwanie blizn pooperacyjnych, pourazowych i rozstępów

Kolejną propozycją dostępną w Open Clinic, która sprawdzi się w usuwaniu blizn pooperacyjnych, pourazowych i rozstępów są zabiegi z zastosowaniem laserowych metod ablacyjnych i nieablacyjnych. Do usuwania rozstępów wykorzystywany jest innowacyjny laser Clear Lift neodymowo-yagowy typu Q Switch. Clear Lift to laser frakcyjny i nieablacyjny (nie uszkadza naskórka). Zasada działania urządzenia polega na wysyłaniu bardzo krótkich impulsów o wysokiej energii dzięki czemu bezpiecznie i nieinwazyjnie rewitalizuje oraz odmładza naskórek poprzez odbudowę włókien kolagenowych. Co więcej, zabieg laserem Clear Lift jest bezbolesny, nie wymaga znieczulenia, a efekty widoczne są już po jednej sesji.

W redukcji blizn i rozstępów świetnie sprawdzi się również laser frakcyjny IPIXEL. Może być on stosowany samodzielnie lub w połączeniu z zabiegiem Clear Lift w celu maksymalizacji efektu. Jest to najnowocześniejszy laser ablacyjny, naruszający zewnętrzną warstwę skóry. Frakcyjne działanie lasera powoduje procesy regeneracyjne w głębi skóry – włókna kolagenowe namnażają się i podtrzymują sprężystość oraz jędrność skóry. Zabieg laserem frakcyjnym IPIXEL jest bardziej inwazyjny niż z użyciem lasera Clear Lift – wymaga kilku dni okresu rekonwalescencji.

W zależności od wielkości blizny w klinice Open Clinic w Warszawie ceny zaczynają się od kwoty 250 zł za jeden zabieg. Efekty widoczne są już po pierwszym zabiegu chociaż wielokrotnie konieczne jest wykonanie serii 3 lub więcej zabiegów, aby w pełni wyeliminować zmiany skórne.

Więcej na openclinic.pl

Najnowsze

obrazek wpisu 2023-05-18 10:35

Promieniowanie UV! Co warto wiedzieć?

Skóra pełni głównie funkcję ochronną oraz wydzielniczą. Jednym z zagrożeń wpływających na strukturę skóry jest promieniowanie ultrafioletowe (UV).

Przeczytaj
obrazek wpisu 2023-02-01 11:12

Skóra w okresie menopauzy

Przede wszystkim ważny jest tryb życia oraz pielęgnacja, dowiedz się jak zminimalizować efekty menopauzy i zadbać o siebie jak i swoją skórę.

Przeczytaj
obrazek wpisu 2021-12-03 12:23

Usuwanie blizn po cesarskim cięciu

Narodziny dziecka to wyjątkowy i piękny czas w życiu każdej kobiety. Cały okres ciąży to wyczekiwanie na jej rozwiązanie i ujrzenie na własne oczy uprawnionego maleństwa. Z różnych przyczyn bardzo często ciąża kończy się cesarskim cięciem.

Przeczytaj
obrazek wpisu 2021-11-30 10:01

Kilka słów o zabiegach dla mężczyzn

Skóra mężczyzn jest zdecydowanie grubsza od skóry kobiet oraz silniej związana ze skórą właściwą. Warstwa rogowa również jest grubsza oraz nawilżenie tej warstwy jest większe niż u rówieśniczek.

Przeczytaj
obrazek wpisu 2021-11-09 08:30

Rozstępy i blizny – czy da się ich pozbyć raz na zawsze?

Występowanie rozstępów i blizn jest powszechnie występującym problemem, który często bywa przyczyną kompleksów i niepewności siebie.

Przeczytaj
obrazek wpisu 2021-09-15 09:28

Masaż – powszechnie znana metoda terapuetyczna

Masaż jest powszechnie znaną metodą terapeutyczną, polegającą na sprężystym odkształceniu struktur tkankowych. Wykonuje się go stosując odpowiednie techniki.

Przeczytaj
obrazek wpisu 2021-09-14 09:10

Kwas hialuronowy (HA -Hyaluronic Acid)

Jego najważniejszą cechą jest higroskopijność, czyli zdolność wiązania wody. Od kwasu hialuronowego zależy zatem poziom nawilżenia skóry.

Przeczytaj
obrazek wpisu 2021-02-05 01:04

Laserowe usuwanie włosów (Epilacja laserowa)

Epilacja laserowa jest jedną z najczęściej wykonywanych procedur na świecie i prowadzi do trwałego uszkodzenia mieszka włosowego a co się z tym wiąże zahamowania wzrostu włosa.

Przeczytaj
obrazek wpisu 2021-02-05 01:01

CELLULIT- co to jest, jak z nim walczyć?

Cellulit jest najczęstszą zmianą strukturalną skóry charakterze estetycznym. Cellulit to guzkowo-obrzękowo-włókniejące zwyrodnienie tkanki tłuszczowej (lipodystrofia typu kobiecego).

Przeczytaj
Opublikowano
Umieszczono w kategoriach: blog