Poradnik wakacyjny

Jak dobrać krem z filtrem?


Produkty przeznaczone do ochrony przeciwsłonecznej mająwiele oznaczeń, zrozumienie ich pozwala lepiej dobraćodpowiedni produkt do Twoich potrzeb.
SPF jest międzynarodowym oznaczeniem wysokości ochronyprzed promieniowaniem UVB , dlatego dla pełnej ochrony przedpoparzeniem zawsze szukaj dodatkowego oznaczenia UVA wkółeczku!
To oznaczenie gwarantuje nam ochronę przed UVA .Promieniowanie to stanowi aż 95% promieniowania UV dochodzącego do Ziemi. Nie powoduje rumienia, jednakże w większym stopniu przyczynia się do powstawania pigmentacji (w tym przebarwień). Ponadto powoduje uszkodzenia skóry właściwej, które prowadzą do fotostarzenia. Promieniowanie to jest szczególnie niebezpieczne ponieważ oddziałuje na nas cały rok nie tylko latem.
Promieniowanie UVB stanowi tylko 5% promieniowania z zakresu UV. Intensywność UVB jest największa w godzinach 10.00 -15.00. Latem promieniowanie jest największe, jest ono filtrowane przez chmury i szyby okienne. Przenika przez wodę. Wywołuje silny rumień. Jest też odpowiedzialne za oparzenia skóry.

 

SPF 20, 30 czy 50?

 

Liczba przy SPF oznacza stopień ochrony Twojej skóry przed poparzeniem słonecznym po zastosowaniu produktu w porównaniu do braku filtra przeciwsłonecznego. Należy pamiętać iż wskaźnik ten jest tylko pewnym przybliżeniem. SPF należy reaplikować co 2 godziny dla zapewnienia ciągłej ochrony. Żaden SPF nie jest w stanie zapewnić pełnej ochrony przeciwsłonecznej.
Filtry przeciwsłoneczne można podzielić na dwie grupy:
-Filtry chemiczne, które absorbują fotony promieniowania UV
-Filtry fizyczne, które odbijają i rozpraszają promienie ultrafioletu
Cery tłuste i mieszane powinny wybierać lekkie nie zapychające formuły, zaleca się filtry chemiczne.
Cery suche, odwodnione i dojrzałe powinny szukać preparatów które połączono z właściwościami nawilżającymi i łagodzącymi
Cery atopowe, wrażliwe i skłonne do alergii i naczyniowe powinny powinny stosować filtry fizyczne bez obecnego alkoholu w składzie.

Jak często używać kremu z filtrem?

Krem z filtrem powinien być stosowany cało rocznie niezależnie od pogody. Dodatkowo zaleca się reaplikację filtra po upływie 2godzin.

 

Czy krem z filtrem spowoduje, że nie będę opalona?

Jest to jeden z najczęściej powtarzanych mitów na temat stosowania ochrony przeciwsłonecznej. Opalenizna jest efektem reakcji obronnej komórek skóry przed działaniem promieniowania UV. To właśnie melanocyty wytwarzają melaninę która jest odpowiedzialna za opalone ciało. Kremy SPF nie blokują w 100% promieniowania UV , jednak chronią przed poparzeniem i podrażnieniem skóry. Stosując faktor ochronny opalenizna pojawia się wolniej jednak jest zdrowsza.

akie zabiegi wykonać przed opalaniem?

Przed opalaniem najważniejsze jest dobre nawilżenie skóry. Zabiegi nawilżające oraz kremy i balsamy nie chronią skóry przed promieniowaniem UV, jednakże doskonale przygotują skórę. Sucha skóra jest bardziej podatna na podrażnienia posłoneczne. Dobrze odżywiona skóra odpłaci się pięknym wyglądem i efektem „sun kissed”.

Jakie zabiegi wykonać latem?

Peelingi kwasowe

Ale jak to? Kwasy? Latem? Właśnie tak. To prawda istnieje część kwasów które są fotouczulające i wykonywanie ich w okresie letnim może nie być najlepszym pomysłem. To samo tyczy się bardzo głębokiego złuszczania- z tym poczekamy do jesieni.

Jednak jest grupa kwasów które z powodzeniem i bez obaw możemy stosować latem! 🙂
Kwas ferulowy, migdałowy czy mlekowy- zabiegi z ich użyciem zadbają o odpowiedni poziom nawilżenia naszej skóry, delikatnieją złuszczając będą wspomagać jej regenerację. Dodatkowo kwas ferulowy ma wręcz działanie zapobiegające fotostarzeniu związanemu z promieniowaniem UV a to bardzo ważne w tym czasie!

Mezoterapia igłowa

Przy stosowaniu odpowiedniej fotoprotekcji zabiegi igłowe też nie są wykluczone latem. Podczas zabiegu mezoterapii igłowej podajemy w głębsze warstwy skóry składniki aktywne dobrane do jej potrzeb. Idealny wybór gdy chcemy nawilżyć, zrewitalizować skóry oraz pozbyć się zmarszczek.

Mezoterapia mikroigłowa

Wykonując serię mikronakłuć dajemy sygnał naszej skórze mobilizujący do autoregeneracji. Następuje jej głęboka przebudowa. Dodatkowo mamy wtedy okazję do wprowadzenia cennych składników aktywnych w głębsze warstwy skóry. Zabieg idealny dla osób które chcą pozbyć się rozszerzonych porów, wyrównać koloryt skóry oraz ją zagęścić.

Mikrodermabrazja i peeling kawitacyjny

Nie możemy zapomnieć także o delikatnym złuszczaniu i oczyszczaniu skóry latem. Wysokie temperatury, pot są czynnikami które mogą powodować zwiększone zanieczyszczanie skóry. Szczególny punkt dla posiadaczy cer tłustych i mieszanych! Regularne oczyszczanie skóry zapobiega powstawaniu niechcianych zaskórników oraz stanów zapalnych. Po oczyszczeniu kosmetolog za pomocą ultradźwięków może także wprowadzić od razu w głębsze warstwy skóry składniki aktywne wspierające jej funkcjonowanie.

Podobne Artykuły