Promieniowanie UV! Co warto wiedzieć?

Skóra, największy narząd ludzkiego organizmu.

Skóra pełni głównie funkcję ochronną oraz wydzielniczą. Jednym z zagrożeń wpływających na strukturę skóry jest promieniowanie ultrafioletowe (UV).

Promieniowanie ultrafioletowe wpływa zarówno pozytywnie jak i negatywnie na organizm człowieka, a przede wszystkim na skórę. Odpowiada ono za produkcję melaniny chroniącej skórę przed promieniowaniem UV, a także syntezę witaminy D3, regulującej procesy immunologiczne, mającej wpływ na układ nerwowy, mięśniowy, rozrodczy, wydalniczy i układ krążenia

Na negatywne skutki promieniowania szczególnie narażone są osoby posiadające zmiany pigmentacyjne na skórze oraz osoby z I fototypem skóry wg Fitzpatricka, u których średnie ryzyko wystąpienia niemelanocytowych nowotworów skóry wynosi 30%. Osoby posiadające rude włosy oraz piegi obarczone są prawie dwukrotnie większym ryzykiem zachorowania na czerniaka skóry niż osoby o włosach blond, nieposiadające piegów.

Na proces starzenia się skóry mają wpływ czynniki endogenne – genetyczne (obejmujące zaburzenia odnowy komórkowej, zmiany zanikowe w obrębie naskórka i skóry właściwej), ale również czynniki egzogenne zewnątrzpochodne , za które aż w około 80% odpowiada promieniowanie ultrafioletowe, stąd też powstało określenie – fotostarzenie.

Fotostarzenie skóry jest wynikiem i skutkiem przewlekłej i intensywnej ekspozycji na promieniowanie ultrafioletowe, głównie UV-A, emitowane nie tylko przez słońce, ale również w dużej mierze przez lampy solaryjne

Objawy tych zmian najszybciej są widoczne na odsłoniętych częściach ciała – głównie twarzy, szyi, dekolcie oraz grzbietowych częściach rąk.

FOTOPROFILAKTYKA

Proces zewnątrzpochodnego starzenia się skóry można znacznie spowolnić i ograniczyć, wdrażając odpowiednio wcześnie fotoprofilaktykę

– przeciwpromieniową ochronę skóry

Preparat o współczynniku SPF 15 chroni skórę przed promieniowaniem UV-B w 93,3%, SPF 30 – w 96,7%, a kosmetyk o SPF 50 – w 98,3%

  • Okulary przeciwsłoneczne, które chronią oczy, oraz rogówkę oka,  wrażliwą na promieniowanie UV
  • Głębokie nawilżanie oraz regeneracja skóry to istotny element codziennej pielęgnacji obok stosowania preparatów ochronnych. Promieniowanie UV w znacznym stopniu narusza barierę hydrolipidową skóry, przez co staje się ona silnie wysuszona, odwodniona i szorstka szczególnie po ekspozycji na słońce, a takie objawy sprzyjają szybszemu starzeniu się skóry.

Podobne Artykuły

Poradnik wakacyjny

Produkty przeznaczone do ochrony przeciwsłonecznej mają wiele oznaczeń, zrozumienie ich pozwala lepiej dobrać odpowiedni produkt do Twoich potrzeb.

Promieniowanie UV! Co warto wiedzieć?

Skóra pełni głównie funkcję ochronną oraz wydzielniczą. Jednym z zagrożeń wpływających na strukturę skóry jest promieniowanie ultrafioletowe (UV).

Skóra w okresie menopauzy

Przede wszystkim ważny jest tryb życia oraz pielęgnacja, dowiedz się jak zminimalizować efekty menopauzy i zadbać o siebie jak i swoją skórę.

Usuwanie blizn po cesarskim cięciu

Narodziny dziecka to wyjątkowy i piękny czas w życiu każdej kobiety. Cały okres ciąży to wyczekiwanie na jej rozwiązanie i ujrzenie na własne oczy uprawnionego maleństwa. Z różnych przyczyn bardzo często ciąża kończy się cesarskim cięciem.

Kilka słów o zabiegach dla mężczyzn

Skóra mężczyzn jest zdecydowanie grubsza od skóry kobiet oraz silniej związana ze skórą właściwą. Warstwa rogowa również jest grubsza oraz nawilżenie tej warstwy jest większe niż u rówieśniczek.

Zarezerwuj wizytę