Kwas hialuronowy (HA -Hyaluronic Acid)

Jest to związek chemiczny, występujący naturalnie we wszystkich żywych organizmach. U człowieka znajduje się on w tkance łącznej, ciele szklistym oka, chrząstkach stawowych oraz skórze. Jego najważniejszą cechą jest higroskopijność, czyli zdolność wiązania wody. Od kwasu hialuronowego zależy zatem poziom nawilżenia skóry. Z wiekiem jego ilość ulega zmniejszeniu, co jest jedną z przyczyn starzenia się.

Jego budowa jest zgodna z chemiczną budową naszych komórek, co sprawia, że jest wyjątkowo dobrze tolerowany przez ludzki organizm.

Bardzo rzadko zdarza się, by wywoływał podrażnienia lub reakcje alergiczne.

 

Doskonale sprawdza się on w medycynie estetycznej. Wykonuje się nim takie zabiegi jak:

⁃ Mezoterapia igłowa

Jest to zabieg nawilżający skórę, przywracający jej promienny wygląd. Regeneruje, ujędrnia, spłyca zmarszczki, a także redukuje niedoskonałości.
Polega on na iniekcyjnym punktowym, płytkim podawaniu HA w skórę, przy miejscowym znieczuleniu za pomocą kremu znieczulającego.

⁃ Modelowanie ust

Zabieg ma na celu poprawienie asymetrii, wyrównanie proporcji, powiększenie ust, odtwarzanie granicy między czerwienią wargową a skórą ust oraz podnoszenie ich kącików.
Efekt utrzymuje się kilka miesięcy, z każdym kolejnym zabiegiem coraz dłużej.

⁃ Wypełnianie zmarszczek i bruzd

Kwas hialuronowy ma elastyczną, bardzo plastyczną i krystaliczną postać żelu. Podanie go powoduje wypchnięcie zmarszczek, co daje efekt spłycenia lub ich likwidacji, który może utrzymać się 8-10 miesięcy.
W podobny sposób postępuje się z bruzdami. W tym przypadku jednak kwas podaje się głębiej.

⁃ Wolumetria

Zabiegi wolumetryczne pozwalają przywrócić właściwy owal twarzy, niwelują ubytki powstałe na skutek starzenia się (utrata objętości tkanki tłuszczowej, ścieńczenie mięśni, przebudowa kości twarzoczaszki). Wkłuć jest niewiele, zatem zabieg można wykonywać bez znieczulenia. Efekt utrzymuje się do 14 miesięcy.
Należy pamiętać iż wypełniacze na bazie kwasu hialuronowego są bezpieczne, pod warunkiem że są produktami certyfikowanymi, a zabiegi wykonują odpowiednio wykwalifikowane osoby.

Podobne Artykuły