Epilacja laserowa jest jedną z najczęściej wykonywanych procedur na świecie i prowadzi do trwałego uszkodzenia mieszka włosowego a co się z tym wiąże zahamowania wzrostu włosa.
Wskazania do epilacji laserowej
Najczęściej włosy usuwane są ze względów estetycznych ale również w przypadku hirsutyzmu, hipertrychozy, skłonności do zapalenia mieszków włosowych i ich wrastania.
Od czego zależy skuteczność epilacji?
Zasada działania fotoepilacji opiera się na zjawisku selektywnej fototermolizy polegającej na zamianie energii świetlnej w energię cieplną w tkance. W epilacji laserowej energia cieplna pochłaniana jest przez tzw. chromofor i jest nim barwnik włosa. Proces który zachodzi nie uszkadza skóry. Promieniowanie elektromagnetyczne charakteryzuje się wysoką absorpcją przez barwnik-melaninę a jednocześnie niską absorpcją przez hemoglobinę.
Urządzenia do epilacji powinny zatem emitować fale o długości 630-1200nm.
Najistotniejsze kwestie fototermolizy (foto -światło; termo-ciepło; liza-rozpad) w przypadku epilacji to:
-
długość fali światła musi odpowiadać absorpcji melaniny
-
długość fali światła powinna być dobrana w taki sposób by uzyskać maksymalny kontrast między pochłanianiem melaniny i absorpcją tkanek otaczających
-
parametry czasu relaksacji termicznej i czasu uszkodzenia termicznego powinny być odpowiednio dobrane do powierzchni tkanki docelowej
-
odpowiednia penetracja wiązki światła