Laserowe usuwanie włosów (Epilacja laserowa)

Epilacja laserowa jest jedną z najczęściej wykonywanych procedur na świecie i prowadzi do trwałego uszkodzenia mieszka włosowego a co się z tym wiąże zahamowania wzrostu włosa.

Wskazania do epilacji laserowej

Najczęściej włosy usuwane są ze względów estetycznych ale również w przypadku hirsutyzmu, hipertrychozy, skłonności do zapalenia mieszków włosowych i ich wrastania.

Od czego zależy skuteczność epilacji?

Zasada działania fotoepilacji opiera się na zjawisku selektywnej fototermolizy polegającej na zamianie energii świetlnej w energię cieplną w tkance. W epilacji laserowej energia cieplna pochłaniana jest przez tzw. chromofor i jest nim barwnik włosa. Proces który zachodzi nie uszkadza skóry. Promieniowanie elektromagnetyczne charakteryzuje się wysoką absorpcją przez barwnik-melaninę a jednocześnie niską absorpcją przez hemoglobinę.

Urządzenia do epilacji powinny zatem emitować fale o długości 630-1200nm.

Najistotniejsze kwestie  fototermolizy (foto -światło; termo-ciepło; liza-rozpad) w przypadku epilacji to:

  • długość fali światła musi odpowiadać absorpcji melaniny
  • długość fali światła powinna być dobrana w taki sposób by uzyskać maksymalny kontrast między pochłanianiem melaniny i absorpcją tkanek otaczających
  • parametry czasu relaksacji termicznej i czasu uszkodzenia termicznego powinny być odpowiednio dobrane do powierzchni tkanki docelowej
  • odpowiednia penetracja wiązki światła

Melanocyty zawierające melaninę umiejscowione są 2-6 mm poniżej powierzchni skóry.

Melanogeneza odbywa się tylko w anagenie. Anagen to faza wzrostu włosa w której podziały komórkowe i proces melanogenezy zachodzą najintensywniej  i  są wysunięte najbliżej powierzchni skóry.

Występuje zależność między liczbą włosów znajdujących się w poszczególnych fazach wzrostu a skutecznością epilacji w różnych obszarach ciała. Duża ilość włosów  w fazie anagenu wymaga mniejszej liczby zabiegów niż mniejsza ilość na danym obszarze zabiegowym występująca w fazie anagenu (wzrostu).

Głębokość osadzenia torebki włosa to kolejny czynnik wpływający na skuteczność epilacji.

Im głębsze  osadzenie włosa tym więcej zabiegów w serii potrzeba aby uzyskać pożądany efekt. Długość wiązki laserowej na 3-4 mm jest optymalna.

Istotna jest barwa włosa i otaczającej go skóry. Im ciemniejszy włos a jaśniejsza skóra tym skuteczniejsza epilacja.

Rozmiar głowicy zabiegowej

Odstępy między zabiegami i ilość zabiegów w serii. Średnio stosuje się 6-8 zabiegów w odstępach 4-6-8 tygodni.

Właściwe przygotowanie skóry do zabiegu.

Świetnym rozwiązaniem w epilacji laserowej jest łączenie w sobie trzech laserów tzw. laser 3D – Soprano Titanium, który  łączy w sobie trzy lasery: diodowy, aleksandrytowy oraz neodymowo-yagowy. Połączenie to jest uzasadnione wpływem procedury na różne kolory skóry i włosów i ich grubość. Dodatkowo odczucia bólowe zmniejszone są poprzez przesuwanie głowicy w systemie emotion co jednocześnie skraca czas zabiegu.

Epilacja lserowa – Sprawdź szczegóły zabiegu

Podobne Artykuły

Poradnik wakacyjny

Produkty przeznaczone do ochrony przeciwsłonecznej mają wiele oznaczeń, zrozumienie ich pozwala lepiej dobrać odpowiedni produkt do Twoich potrzeb.

Promieniowanie UV! Co warto wiedzieć?

Skóra pełni głównie funkcję ochronną oraz wydzielniczą. Jednym z zagrożeń wpływających na strukturę skóry jest promieniowanie ultrafioletowe (UV).

Skóra w okresie menopauzy

Przede wszystkim ważny jest tryb życia oraz pielęgnacja, dowiedz się jak zminimalizować efekty menopauzy i zadbać o siebie jak i swoją skórę.

Usuwanie blizn po cesarskim cięciu

Narodziny dziecka to wyjątkowy i piękny czas w życiu każdej kobiety. Cały okres ciąży to wyczekiwanie na jej rozwiązanie i ujrzenie na własne oczy uprawnionego maleństwa. Z różnych przyczyn bardzo często ciąża kończy się cesarskim cięciem.

Kilka słów o zabiegach dla mężczyzn

Skóra mężczyzn jest zdecydowanie grubsza od skóry kobiet oraz silniej związana ze skórą właściwą. Warstwa rogowa również jest grubsza oraz nawilżenie tej warstwy jest większe niż u rówieśniczek.

Zarezerwuj wizytę