Laserowe usuwanie włosów (Epilacja laserowa)

Epilacja laserowa jest jedną z najczęściej wykonywanych procedur na świecie i prowadzi do trwałego uszkodzenia mieszka włosowego a co się z tym wiąże zahamowania wzrostu włosa.

Wskazania do epilacji laserowej

Najczęściej włosy usuwane są ze względów estetycznych ale również w przypadku hirsutyzmu, hipertrychozy, skłonności do zapalenia mieszków włosowych i ich wrastania.

Od czego zależy skuteczność epilacji?

Zasada działania fotoepilacji opiera się na zjawisku selektywnej fototermolizy polegającej na zamianie energii świetlnej w energię cieplną w tkance. W epilacji laserowej energia cieplna pochłaniana jest przez tzw. chromofor i jest nim barwnik włosa. Proces który zachodzi nie uszkadza skóry. Promieniowanie elektromagnetyczne charakteryzuje się wysoką absorpcją przez barwnik-melaninę a jednocześnie niską absorpcją przez hemoglobinę.
Urządzenia do epilacji powinny zatem emitować fale o długości 630-1200nm.
Najistotniejsze kwestie  fototermolizy (foto -światło; termo-ciepło; liza-rozpad) w przypadku epilacji to:
 
  • długość fali światła musi odpowiadać absorpcji melaniny
  • długość fali światła powinna być dobrana w taki sposób by uzyskać maksymalny kontrast między pochłanianiem melaniny i absorpcją tkanek otaczających
  • parametry czasu relaksacji termicznej i czasu uszkodzenia termicznego powinny być odpowiednio dobrane do powierzchni tkanki docelowej
  • odpowiednia penetracja wiązki światła
 
Melanocyty zawierające melaninę umiejscowione są 2-6 mm poniżej powierzchni skóry.
Melanogeneza odbywa się tylko w anagenie. Anagen to faza wzrostu włosa w której podziały komórkowe i proces melanogenezy zachodzą najintensywniej  i  są wysunięte najbliżej powierzchni skóry.
Występuje zależność między liczbą włosów znajdujących się w poszczególnych fazach wzrostu a skutecznością epilacji w różnych obszarach ciała. Duża ilość włosów  w fazie anagenu wymaga mniejszej liczby zabiegów niż mniejsza ilość na danym obszarze zabiegowym występująca w fazie anagenu (wzrostu).
 
Głębokość osadzenia torebki włosa to kolejny czynnik wpływający na skuteczność epilacji.
Im głębsze  osadzenie włosa tym więcej zabiegów w serii potrzeba aby uzyskać pożądany efekt. Długość wiązki laserowej na 3-4 mm jest optymalna.
 
Istotna jest barwa włosa i otaczającej go skóry. Im ciemniejszy włos a jaśniejsza skóra tym skuteczniejsza epilacja.
Rozmiar głowicy zabiegowej
 
Odstępy między zabiegami i ilość zabiegów w serii. Średnio stosuje się 6-8 zabiegów w odstępach 4-6-8 tygodni.
Właściwe przygotowanie skóry do zabiegu.
 
Świetnym rozwiązaniem w epilacji laserowej jest łączenie w sobie trzech laserów tzw. laser 3D – Soprano Titanium, który  łączy w sobie trzy lasery: diodowy, aleksandrytowy oraz neodymowo-yagowy. Połączenie to jest uzasadnione wpływem procedury na różne kolory skóry i włosów i ich grubość. Dodatkowo odczucia bólowe zmniejszone są poprzez przesuwanie głowicy w systemie emotion co jednocześnie skraca czas zabiegu.
Epilacja lserowa – Sprawdź szczegóły zabiegu

Podobne Artykuły