Rozstępy i blizny – czy da się ich pozbyć raz na zawsze?

Występowanie rozstępów i blizn jest powszechnie występującym problemem, który często bywa przyczyną kompleksów i niepewności siebie. Na szczęście istnieje wiele specjalistycznych zabiegów medycyny estetycznej, które mogą okazać się pomocne. Dowiedz się jak skutecznie walczyć z bliznami i rozstępami.

 

Blizny – po czym najczęściej zostają na naszej skórze blizny?

Blizna jest następstwem uszkodzenia skóry właściwej na skutek wypadku, choroby lub interwencji chirurgicznej. W procesie gojenia tkankę uszkodzoną zastępuje tkanka łączna, która po zagojeniu się (co może trwać nawet rok) może być gładka i niewidoczna lub twarda, zgrubiała i stanowiąca problem estetyczny. W początkowym okresie w leczeniu blizn sprawdzą się różnego rodzaju kremy stymulujące gojenie i przyśpieszające regenerację skóry, jednak czasem mogą okazać się niewystarczające. Problem ten dotyczy szczególnie bliznowców, blizn zanikowych, przerostowych i rozstępowych.

Czym właściwie są rozstępy?

Rozstępy to rodzaj blizny, która powstaje, gdy skóra ulega nadmiernemu rozciągnięciu lub skurczeniu. Taka nagła zmiana powoduje pękanie włókien elastyny i kolagenu, które pełnią pewien rodzaj „rusztowania” i wspierają naszą skórę. Najczęściej pojawiają się na biodrach, udach, pośladkach, piersiach i brzuchu. Początkowo rozstępy przybierają postać czerwonych, różowych, fioletowych lub ciemnobrązowych linii, w zależności od koloru skóry. Takie rozstępy mogą również być delikatnie uniesione i powodować swędzenie skóry. Jest to tzw. faza zapalna, która poprzedza fazę zanikową – z biegiem czasu rozstępy stapiają się ze skórą, zapadają się, a kolor staje się coraz jaśniejszy (przyjmują kolor perłowy lub kości słoniowej). [1]

Rozstępy – u kogo najczęściej występują?

Niektóre osoby są bardziej predysponowane do występowania rozstępów na skórze. Rozstępy szczególnie często występują u kobiet w ciąży (pojawiają się nawet u 90% ciężarnych), w okresie dojrzewania, po szybciej utracie lub przyroście masy ciała. Bardzo ważną rolę w powstawaniu rozstępów odgrywają także hormony, m.in. kortyzol, nazywany „hormonem stresu”, który osłabia włókna elastyczne skóry. Rozstępy częściej występują również u osób stosujących kortykosteroidy lub chorujących na zespół Marfana lub chorobę Cushinga. Takie rozstępy są zazwyczaj większe, szerokie oraz mogą obejmować również twarz i inne nietypowe regiony ciała. [2]

Dowiedz się więcej na: www.openclinic.pl

Czy kremy na rozstępy i blizny działają?

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów kosmetyków, które mają wspomóc w zwalczaniu rozstępów i blizn. Niestety, ich jakość często pozostawia wiele do życzenia. Jak dowodzą badania, na rozstępy czy blizny nie są niestety również skuteczne domowe sposoby – nie warto więc sięgać po m.in. masło kakaowe, oliwę z oliwek czy też olej migdałowy. [2]

W przypadku rozstępów, kremy i balsamy najlepiej zadziałają w fazie zapalnej, kiedy rozstępy są najbardziej podatne na leczenie. Niestety, kiedy rozstępy są już blade, problem tkwi w warstwie właściwej skóry – tego rodzaju preparaty będą miały znikomą skuteczność.

Wśród preparatów dermokosmetycznych przez specjalistów polecane są preparaty na bazie naturalnych olejów z dodatkiem witaminy A i E, których skuteczność została potwierdzona w badaniach klinicznych. Ponadto, wybierając krem na blizny i rozstępy warto zdecydować się na produkty zawierające w składzie kwas hialuronowy i/lub retinoidy. Kwas hialuronowy, nawilżając skórę może pomóc w zmniejszeniu widoczności tych zmian skórnych, zaś retinol jest skuteczny w usuwaniu wczesnych rozstępów i blizn. Aby krem na rozstępy i blizny zadziałał, musi być stosowany regularnie, przez okres kilku tygodni. Ponadto, aby zwiększyć skuteczność produktu, warto poświęcić chwilę na dokładne wmasowanie go w skórę. [2]

Kobiety w ciąży lub karmiące piersią przed rozpoczęciem stosowania kremów na rozstępy powinny skontaktować się z lekarzem. Niektóre preparaty zawierają składniki, które mogą zaszkodzić dziecku. Są to m.in. retinoidy, które z uwagi na swoje teratogenne działanie są zabronione zarówno w ciąży, jak i w okresie karmienia piersią. [1]

Jeśli jednak blizny lub rozstępy są niemożliwe do zniwelowania za pomocą dostępnych kosmetyków, z pomocą przychodzi medycyna estetyczna – m.in. mezoterapia mikroigłowa i zabiegi z użyciem laserów ablacyjnych i nieablacyjnych, dzięki którym można pozbyć się tych przypadłości raz na zawsze.

Redukcja rozstępów i blizn za pomocą mezoterapii mikroigłowej

Jednym z polecanych zabiegów mających na celu likwidację rozstępów jest mezoterapia mikroigłowa polegająca na frakcyjnym mikronakłuwaniu skóry. System pulsujących igieł pobudza skórę do wykorzystywania jej naturalnej zdolności regeneracyjnej, a jednocześnie pozwala na prowadzenie w głąb skóry substancji aktywnych o właściwościach liftingujących, nawilżających i odżywczych. Efektem zabiegu jest nie tylko redukcja rozstępów i drobnych blizn, ale również ujędrnienie skóry i redukcja zmarszczek. Pierwsze efekty widoczne są już po pierwszym zabiegu, a ilość potrzebnych zabiegów uzależniona jest od indywidualnych potrzeb pacjenta. Zabieg ten dostępny jest w ofercie kliniki Open Clinic. Dowiedz się więcej na https://openclinic.pl/

Laserowe usuwanie blizn pooperacyjnych, pourazowych i rozstępów

Kolejną propozycją dostępną w Open Clinic, która sprawdzi się w usuwaniu blizn pooperacyjnych, pourazowych i rozstępów są zabiegi z zastosowaniem laserowych metod ablacyjnych i nieablacyjnych. Do usuwania rozstępów wykorzystywany jest innowacyjny laser Clear Lift neodymowo-yagowy typu Q Switch. Clear Lift to laser frakcyjny i nieablacyjny (nie uszkadza naskórka). Zasada działania urządzenia polega na wysyłaniu bardzo krótkich impulsów o wysokiej energii dzięki czemu bezpiecznie i nieinwazyjnie rewitalizuje oraz odmładza naskórek poprzez odbudowę włókien kolagenowych. Co więcej, zabieg laserem Clear Lift jest bezbolesny, nie wymaga znieczulenia, a efekty widoczne są już po jednej sesji.

W redukcji blizn i rozstępów świetnie sprawdzi się również laser frakcyjny IPIXEL. Może być on stosowany samodzielnie lub w połączeniu z zabiegiem Clear Lift w celu maksymalizacji efektu. Jest to najnowocześniejszy laser ablacyjny, naruszający zewnętrzną warstwę skóry. Frakcyjne działanie lasera powoduje procesy regeneracyjne w głębi skóry – włókna kolagenowe namnażają się i podtrzymują sprężystość oraz jędrność skóry. Zabieg laserem frakcyjnym IPIXEL jest bardziej inwazyjny niż z użyciem lasera Clear Lift – wymaga kilku dni okresu rekonwalescencji.

W zależności od wielkości blizny w klinice Open Clinic w Warszawie ceny zaczynają się od kwoty 250 zł za jeden zabieg. Efekty widoczne są już po pierwszym zabiegu chociaż wielokrotnie konieczne jest wykonanie serii 3 lub więcej zabiegów, aby w pełni wyeliminować zmiany skórne.

Więcej na openclinic.pl

Podobne Artykuły

Poradnik wakacyjny

Produkty przeznaczone do ochrony przeciwsłonecznej mają wiele oznaczeń, zrozumienie ich pozwala lepiej dobrać odpowiedni produkt do Twoich potrzeb.

Promieniowanie UV! Co warto wiedzieć?

Skóra pełni głównie funkcję ochronną oraz wydzielniczą. Jednym z zagrożeń wpływających na strukturę skóry jest promieniowanie ultrafioletowe (UV).

Skóra w okresie menopauzy

Przede wszystkim ważny jest tryb życia oraz pielęgnacja, dowiedz się jak zminimalizować efekty menopauzy i zadbać o siebie jak i swoją skórę.

Usuwanie blizn po cesarskim cięciu

Narodziny dziecka to wyjątkowy i piękny czas w życiu każdej kobiety. Cały okres ciąży to wyczekiwanie na jej rozwiązanie i ujrzenie na własne oczy uprawnionego maleństwa. Z różnych przyczyn bardzo często ciąża kończy się cesarskim cięciem.

Kilka słów o zabiegach dla mężczyzn

Skóra mężczyzn jest zdecydowanie grubsza od skóry kobiet oraz silniej związana ze skórą właściwą. Warstwa rogowa również jest grubsza oraz nawilżenie tej warstwy jest większe niż u rówieśniczek.

Zarezerwuj wizytę